Malta Carnival 2016 Programme – Karnival ta’ Malta 2016 Programm u Rizultati

Malta Carnival 2016 will be held from Thursday 5th February to 9th February.

Feel free to join Malta Network Resources’ Carnival Facebook group at:

https://www.facebook.com/groups/karnivaltamalta/

This post will be updated with results and new photos from this year’s Malta Carnival.

Meanwhile check out a couple of Carnival videos:

 

 

Tickets can be purchased here.

Carnival float. widelogo-853x485
Carnival float

Malta Carnival 2016  Programme of Events

Thursday 4th February, 18:00
Opening Ceremony of Malta Carnival 2016 activities at Pjazza Teatru Rjal, Valletta.

Friday 5th February, 17:30
Costume Parade along Republic Street, Valletta followed by Dancing Competitons in St George’s Square and carnival défilé consisting of the King Carnival float, Valletta 18 float, satiric floats and Section A Companies in Costumes on Floats.

Saturday 6th February, 9:30
Children’s Carnival at St. George’s Square, Valletta.

Saturday 6th February, 17:30
Dancing Competition together with the Grand Défilé  performance at St George’s Square, Valletta.

Various activities will be held in Valletta. This will include the Qarcilla event in St John’s Square, Valletta.

Sunday 7th February, 10:00
Carnival Band Parade in High Street, Hamrun.

Sunday 7th February, 13:00
Carnival Floats Parade at Castille Place, Valletta.  Parade will proceed along Merchants Street to St. George’s Square and then along Republic Street.

Sunday 7th February, 15:00
Special Sunday afternoon Carnival Grand Show at St. George’s Square, Valletta.

Monday 8th February, 10:00
Dancing Schools Carnival Parade followed by a Dancing Show at St George’s Square, Valletta.

Monday 8th February, 16:00
Dancing Competition Programme followed by the Grand Défilé at St George’s Square, Valletta.

Monday 8th February, 18:00

Carnival in the Marina at Ta’ Xbiex organised by the Local Council

Monday 8th February, 20:00

Qarcilla event at Fort St Angelo in Birgu.

Tuesday 9th February, 10:00
Dancing Schools Carnival Parade followed by a Dancing Show at  Pjazza Teatru Rjal, Valletta.

Tuesday  9th Februray, 18.00
Grand Finale in St Anne’s Street with the participation of Carnival Bands, floats and general merriment.

 

Carnival 2016 Competition Results

Competition No. 1 – Triumphal Floats – Category A

First Prize: “All’Italiana” – Charlie Briffa and Tal-Banda Carnival Troupe

Second Prize: “Warriors”- Raymond and Roderick Zerafa. Toto Carnival Team

Third Prize: “Nghallimhom il-fiducja tawni, issa tant jemozzjonawni” – Shaun Curmi, Jean Paul Bonett of Baffalo Carnival Company

Competition No. 2 – Triumphal Floats – Category B

First Prize: “Briju, daqq u zfin u x’ser tghamlilna Katarin”- Antoine Grech and Donald Balzan with Bronk Productions

Second Prize: “Hatfuni u nkaljajna, biex taht il-bahar iccelebrajna” – Alvin Livori and Kerstin Fenech with Dreamteam Carnival Company

Competition No. 3 – Triumphal Floats – Category C

First Prize: “Kung Fu Panda” – Tonio and Isaac Scerri with Griffiths Carnival Group

Second Prize: “L-Ambjent m’ghandux futur… Ghax seraqulu l-kuntrattur” – Kevin Chetcuti and Emmanuel Zarb assisted by Chris Ciappara – Smartlight Artikata Carnival Company

Third Prize: “Mir-Russja Tlaqna u l-Amerika Spiccajna” – Etienne Galea and John Agius

Competition No. 4a – Dance – Companies (Children) – Category C

First Prize: “Ding Dong Cindirella” – Look Star Dancers

Second Prize: “Disney” – Kelly Agius , Zejtun Carnival Troupe

Third Prize: “Fil-Karnival ma’ Aladdin celebrazzjoni ta’ zfin” – Josefa and Renald Scicluna, The Cutie Cute Dancers

Competition No. 4b – Costume – Company (Children) Category C

First Prize: “Ding Dong Cindirella” – Look Star Dancers

Second Prize: “Disney” – Kelly Agius , Zejtun Carnival Troupe

Third Prize: “Fil-Karnival ma’ Aladdin celebrazzjoni ta’ zfin” – Josefa and Renald Scicluna, The Cutie Cute Dancers

Competition No. 5a – Dance – Company – Category C

First Prize: “Taj Mahal” – Christian Caruana – Shake Dancers

Second Prize: “Masquerade” – Joseph Abela & Friends, Ghaqda Marija Annunzjata Hal Tarxien

Third Prize: “Bil-Vlegga, Xabla u l-Mannara ltqajna u Spettaklu Tajna”- Chris and Marvic Aquilina – Tad-Deheb Carnival Company

Competition No. 5b – Costume – Company – Category B

First Prize: “Masquerade” – Joseph Abela & Friends, Ghaqda Marija Annunzjata Hal Tarxien

Second Prize: “Taj Mahal” – Christian Caruana – Shake Dancers

Third Prize: “Bil-Vlegga, Xabla u l-Mannara ltqajna u Spettaklu Tajna”- Chris and Marvic Aquilina – Tad-Deheb Carnival Company

Competition No. 6a – Dance – Company Category A

First Prize: “Glieda Infernali Spiccat f’Ballu Spettakolari” – Paul Curmi u Christopher Caruana

Second Prize: “Vjaggajna kif stajna biex fl-Indja Salpajna” – Raymond Mallia, Titti Carnival Company

Third Prize: “Bl-istilla tieghi kburi u quddiem poggejtuni”- Stephania Gellel and Putullu on behalf of Mystic Dancers

Competition No. 6b – Costume – Company Category A

First Prize: “Bl-istilla tieghi kburi u quddiem poggejtuni”- Stephania Gellel and Putullu on behalf of Mystic Dancers

Second Prize: “Glieda Infernali Spiccat f’Ballu Spettakolari” – Paul Curmi and Christopher Caruana

Third Prize: “Vjaggajna kif stajna biex fl-Indja Salpajna” – Raymond Mallia, Titti Carnival Company

Competition No. 6c – Float – Company Category A

First Prize: “Bl-istilla tieghi kburi u quddiem poggejtuni”- Stephania Gellel and Putullu on behalf of Mystic Dancers

Second Prize: “Glieda Infernali Spiccat f’Ballu Spettakolari” – Paul Curmi and Christopher Caruana

Third Prize: “Sotto Zero”- Alfred and Josef Baldacchino of Kika Carnival Company

 

Competition Winners
COMPANY – SECTION A – “Bl-istilla tieghi kburi u quddiem poggejtuni”- Stephania Gellel and Putullu on behalf of Mystic Dancers
COMPANY – SECTION B – “Masquerade” – Joseph Abela & Friends, Ghaqda Marija Annunzjata Hal Tarxien
COMPANY – CHILDREN SECTION C – “Ding Dong Cindirella” – Look Star Dancers
TRIUMPHAL FLOAT – SECTION A – “All’Italiana” – Charlie Briffa and Tal-Banda Carnival Troupe
TRIUMPHAL FLOAT – SECTION B – “Briju, daqq u zfin u x’ser tghamlilna Katarin”- Antoine Grech and Donald Balzan with Bronk Productions
TRIUMPHAL FLOAT – SECTION C – “Kung Fu Panda” – Tonio and Isaac Scerri with Griffiths Carnival Group
People’s Choice Award
The televoting prize was won by “Hatfuni u nkaljajna, biex taht il-bahar iccelebrajna” – Alvin Livori u Kerstin Fenech with Dreamteam Carnival Company in the Triumphal Floats section, and by “Masquerade” – Joseph Abela & Friends, Ghaqda Marija Annunzjata Hal Tarxien in the Dance Companies section.
Overall winner was “Masquerade” – Joseph Abela & Friends, Ghaqda Marija Annunzjata Hal Tarxien.

The Carnival Organising Committee thanks participants, the Police Corps, Transport Malta, the judging panel and all those who participated in this year’s Malta Carnival programme.

The Committee announced that Malta Carnival 2017 will be held between Friday 24th and Tuesday 28th February, 2017.

Subscribe now